|
21-09-2013, 03:10 PM | #1 |
Moderator
Join Date: Nov 2008
Posts: 6,727
|
Results for Malaysia Betta Congress Friendship Cup 1
On behalf of SBC/MBC, these are the results for the competition.
Grand Champion: (129) Seletar Betta Group Category A Champion:(129) Seletar Betta Group Category B Champion: (166) Seletar Betta Group Category C Champion: (068) Aarien 33 Category A: Plakat, Single Shortfin A1: Red 1st: (163) Seletar Betta Group 2nd: (072) Darren (DBS) 3rd: (168) Janson Ong A2: Black 1st: (206) Kelvin Ling 2nd: (145) Dance Betta Ying Hao 3rd: (051) Yu Cheng (T.N.T) A3: Dark Irid (Black Head) 1st: (179) Zhong Xian 2nd: (160) Vincent Goh 3rd: (184) Janson Ong A4: Clear / Yellow / Orange 1st: (204) Eric Ong 2nd: (108) Absolute Betta (SBC) 3rd: (073) Daren (DBS) A5: Light Body Metallic 1st: (129) Seletar Betta Group 2nd: (109) Absolute Betta (SBC) 3rd: (223) Ken (SBC) A6: Dark Body Metallic 1st: (111) Absolute Betta (SBC) 2nd: (049) Yu Cheng (T.N.T) 3rd: (110) Absolute Betta (SBC) A7: Marble / Grizzle 1st: (130) Seletar Betta Group 2nd: (101) Seletar Betta Group 3rd: (164) Seletar Betta Group A8: Bicolor/ Butterfly / Pattern 1st: (095) BLP- Keith Khor 2nd: (174) Janson Ong 3rd: (043) Ron Ray (T.N.T) A9: Any Other Color (AOC) 1st: (162) Seletar Betta Group 2nd: (197) Seletar Betta Group 3rd: (071) Aarien 33 A10: Dragon Class 1st: (005) OG Betta Enterprise Bran Ong 2nd: (077) Darren (DBS) 3rd: (203) Eric Ong A11: Junior Class 1st: (180) Zhong Xian 2nd: (218) Seletar Betta Group 3rd: (200) Seletar Betta Group A12: Form & Finnage 1st: (048) Yu Cheng (T.N.T) 2nd: (173) Janson Ong 3rd: (080) Daren (DBS) A13: Giant 1st: (116) Absolute Betta (SBC) 2nd: (060) InterBetta 3rd: (211) Kelvin Ling Category B: Halfmoon B1: Solid Colour 1st: (170) Janson Ong 2nd: (091) Jansen (SBC) 3rd: (031) Team Xtreme Wen Bie B2: Any Other Colour (AOC) 1st: (166) Seletar Betta Group 2nd: (081) Daren (DBS) 3rd: (171) Jansen Ong B3: Double Tail 1st: (178) Jansen Ong 2nd: (081) Tan Sri 3rd: (045) Ron Ray (T.N.T) Category C: Crowntail C1: Solid Colour 1st: (133) Seletar Betta Group 2nd: (044) Ron Ray (T.N.T) 3rd: (031) Team Xtreme Wen Bie C2: Any Other Colour 1st: (068) Aarien 33 2nd: (064) Interbetta 3rd: (139) Dance Betta - Zest Yu Category D: Optional D1: Females (Solid Colour) 1st: (185) Janson Ong 2nd: (167) Seletar Betta Group 3rd: (089) Jansen (SBC) D2: Females (Any Other Colour) 1st: (182) Zhong Xian 2nd: (140) Dance Betta - Zest Yu 3rd: (082) Daren (DBS) D3: Double Tail Plakat 1st: (226) Golden Xiang (SBC) 2nd: (225) Ken (SBC) 3rd: (221) Xiao Jing (SBC) Congratulations to all winners. Prize presentation will be tomorrow at 3pm. |
21-09-2013, 04:04 PM | #2 |
Dragon
Join Date: Oct 2008
Posts: 892
|
congratulations to winners! beautiful white.
|
21-09-2013, 04:30 PM | #3 |
Endangered Dragon
Join Date: Jul 2002
Posts: 6,898
|
Congratz to all winners.....
|
21-09-2013, 06:20 PM | #4 |
Dragon
Join Date: Jul 2011
Posts: 577
|
|
21-09-2013, 08:15 PM | #5 |
Guest
Posts: n/a
|
Congrats to all winners thank you all for supporting this comp in which make this comp a great success to us SBC and MBC. We would like to thank the judges for their precious time to judge all those fishes and also thank the flower horn club to let us have the venue. Once again thank you all
|
21-09-2013, 09:41 PM | #6 |
Dragon
Join Date: Sep 2005
Posts: 2,872
|
wah good to see so many different teams now...
betta league cup should be interesting... congrats to all winners |
21-09-2013, 10:12 PM | #7 |
Arofanatic
Join Date: May 2012
Posts: 216
|
congratulations to all winners n organiser. Great!
|
22-09-2013, 01:47 AM | #8 |
Dragon
Join Date: Jul 2011
Posts: 577
|
|
22-09-2013, 03:40 AM | #9 |
Guest
Posts: n/a
|
great effort julian.. congrats to all winners!
|
22-09-2013, 11:11 AM | #10 |
New Member
Join Date: Sep 2012
Posts: 28
|
Congratulation to all winners
|
|
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests) | |
Thread Tools | |
Display Modes | |
|
|