|
28-07-2013, 12:54 AM | #1 |
Dragon
Join Date: Oct 2008
Posts: 892
|
Best of Asia Betta Show Results
A big congratulations to Ron Ray and the following winners...
Grand Champion: B2-30 Ron Ray (Artisan Betta) HM/DT Category Champion: A5-15 Lemon Clemence (SBC) CT Category Champion: B2-30 Ron Ray (Artisan Betta) HMPK Category Champion: C4-7 BLP-Karil A1 Dark Solid 1st Aarien 33 2nd Ron Ray (Artisan Betta) 3rd Jenson Ong A2 Light Solid 1st Liverpool [BLP] 2nd Aw Teck Leong 3rd NO ENTRY A3 Bicolour / Butterfly 1st Liverpool [BLP] 2nd Matthew Wong (SBC) 3rd Jimmy Nallas A4 AOC 1st INTENSE!!! 2nd BLP-Ke Jun 3rd INTENSE!!! A5 Double Tail 1st Lemon Clemence (SBC) 2nd INTENSE!!! 3rd Aarien 33 B1 Solid 1st Kelvin Ling 2nd INTERFISH 3rd Hendry Sutrisno B2 AOC 1st Ron Ray (Artisan Betta) 2nd BLP-Ke Jun 3rd Albert Lim C1 Red 1st Jenson Ong 2nd Matthew Wong (SBC) 3rd Andrew Tan (INTENSE) C2 Black 1st Matthew Wong (SBC) 2nd Lim Jit Mee 3rd Boy (SBC) C3 Dark Iridescent 1st Matthew Wong (SBC) 2nd Irvan 3rd Francis Teng Gino Guru C4 Light Solid 1st BLP-Karil 2nd Bettalism Club Thailand 3rd Ice (SBC) C5 Light Metallic 1st Kelvin Hoo (SBC) 2nd Matthew Wong (SBC) 3rd Kelvin Ling C6 Dark Metallic 1st Yu Cheng (Artisan Betta) 2nd Chai Ling (SBC) 3rd Bettalism Club Thailand C7 Marble / Grizzle 1st Yu Cheng (Artisan Betta) 2nd Liverpool [BLP] 3rd Yu Cheng (Artisan Betta) C8 Bicolour / Butterfly 1st Matthew Wong (SBC) 2nd Francis Teng Gino Guru 3rd Tan Yew Lin C9 Dragon 1st Matthew Wong (SBC) 2nd INTERBETTA 3rd Francis Teng Gino Guru C10 AOC 1st Liverpool [BLP] 2nd Kelvin and Yong Ann (SBC) 3rd Alan Goh C11 Form & Finnage 1st Yu Cheng (Artisan Betta) 2nd Francis Teng Gino Guru 3rd Kelvin Ling D1 HM/HMPK Female Solid 1st Liverpool [BLP] 2nd INTENSE!!! 3rd BLP-Daryl D2 HM/HMPK Female AOC 1st Jonathan Eu 2nd Francis Teng Gino Guru 3rd Francis Teng Gino Guru D3 Junior 1st Alan Goh 2nd Francis Teng Gino Guru 3rd Shaik Fareed D4 Giant Solid 1st Adeline Loh 2nd INTENSE!!! 3rd Matthew Wong (SBC) D5 Giant AOC 1st Matthew Wong (SBC) 2nd Kelvin Ling 3rd Matthew Wong (SBC) E1 Breeder Solid 1st Orh Tao Iven ไอวาน 2nd INTENSE!!! 3rd INTENSE!!! E2 Breeder AOC 1st Andrew Tan (INTENSE) 2nd Liverpool [BLP] 3rd Jeremy Yang Total Number of Entries: 388 We would like to thank our judges Dr. Hsu, Mr. Joty and Mr. Preecha for their time and effort for selecting the winning fishes and thank you very much to everyone who participated! Last edited by Imbellis; 28-07-2013 at 01:11 AM. |
28-07-2013, 07:55 AM | #2 |
Dragon
Join Date: Dec 2009
Posts: 2,139
|
Congrats to all winners.
Great job from the organizer. |
28-07-2013, 10:56 AM | #3 |
Arofanatic
Join Date: Jun 2003
Posts: 167
|
Congrats to all winners especially to Ron.
|
28-07-2013, 12:56 PM | #4 |
Moderator
Join Date: Apr 2003
Posts: 8,296
|
A big pat on the back for the 3 men organising team! It was intensive!!!
|
28-07-2013, 01:25 PM | #5 |
Moderator
Join Date: Nov 2008
Posts: 6,727
|
Congratulations to all winners
|
28-07-2013, 01:37 PM | #6 |
Arofanatic
Join Date: Mar 2012
Posts: 393
|
Congrats to all winners!
|
28-07-2013, 05:55 PM | #7 |
Dragon
Join Date: Feb 2012
Posts: 871
|
Grand champion is a CT bi color, solid fish, nice and congrats to the GC and other winners
Master of ceremony also very hapening, should advertise more to attract more crowd |
28-07-2013, 07:00 PM | #8 |
Arofanatic
Join Date: Mar 2006
Posts: 195
|
Congrats to all winners
|
28-07-2013, 09:47 PM | #9 |
Guest
Posts: n/a
|
Thanks to the organizers for a great comp.. thumbs up
|
28-07-2013, 10:43 PM | #10 |
Endangered Dragon
Join Date: Jan 2002
Posts: 96,529
|
Congratulations to all winners
|
|
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests) | |
|
|