|
05-10-2013, 08:10 PM | #1 |
Moderator
Join Date: Apr 2003
Posts: 8,296
|
Betta Premier League 2013/2014 First Leg Results!
Hi all,
here are the results for the First Leg of the Betta Premier League 2013/2014 GRAND CHAMPION: C6-07 Artisan Betta Division A: Halfmoon/Double Tail Division Champion: A4-03 Absolute Betta A1 1st: A1-01 Team Xtreme 2nd: A1-11 Janson Ong 3rd: A1-05 Seletar Betta Group A2 1st: A2-01 Aarien 33 2nd: A2-04 Artisan Betta 3rd: Joseph Wong (Breeder's Room 96) A3 1st: A3-09 Intense Tubi!!! 2nd: A3-10 Intense Tubi!!! 3rd: A3-01 Interbetta (Randy) A4 1st: A4-03 Absolute Betta 2nd: A4-07 Janson Ong 3rd: A4-02 Daren (DBS) A5 1st: A5-03 Jeremy (Breeder's Room 96) 2nd: A5-01 Janson Ong 3rd: A5-02 Intense Tubi!!! A6 1st: A6-03 Interbetta (Randy) 2nd: A6-04 Daren (DBS) 3rd: A6-02 Interbetta (Randy) Division B: Crowntail Division Champion: B1-01 Team Xtreme Xiao Poh B1 1st: B1-01 Team Xtreme Xiao Poh 2nd: B1-05 Seletar Betta Group 3rd: B1-09 Artisan Betta B2 1st: B2-04 Aarien 33 2nd: B2-15 Vandesse 3rd: B2-11 Janson Ong Division C: Halfmoon Plakat Division Champion: C6-07 Artisan Betta C1 1st: C1-08 BLP Medan 2nd: C1-01 Vincent Goh 3rd: C1-12 Vandesse C2 1st: C2-01 Daren (DBS) 2nd: C2-05 Artisan Betta 3rd: C2-04 Janson Ong C3 1st: C3-03 Gino Guru 2nd: C3-04 Gino Guru 3rd: C3-02 Artisan Betta C4 1st: C4-12 Artisan Betta 2nd: C4-05 Absolute Betta 3rd: C4-02 Daren (DBS) C5 1st: C5-04 Seletar Betta Group 2nd: C5-03 Seletar Betta Group 3rd: C5-12 Jeremy (Breeder's Room 96) C6 1st: C6-07 Artisan Betta 2nd: C6-02 Azli 3rd: C6-04 Absolute Betta C7 1st: C7-02 Seletar Betta Group 2nd: C7-04 Artisan Betta 3rd: C7-01 Absolute Betta C8 1st: C8-10 BLP Medan 2nd: C8-03 Absolute Betta 3rd: C8-08 Seletar Betta Group C9 1st: C9-15 Artisan Betta 2nd: C9-11 Janson Ong 3rd: C9-01 Alvin Wee C10 1st: C10-11 Janson Ong 2nd: C10-05 Seletar Betta Group 3rd: C10-02 Aarien 33 C11 1st: C11-05 Seletar Betta Group 2nd: C11-02 Daren (DBS) 3rd: C11-06 Benny Yang (Breeder's Room 96) C12 1st: C12-03 Absolute Betta 2nd: C12-06 Seletar Betta Group 3rd: C12-02 Jason Oh C13 1st: C13-07 Seletar Betta Group 2nd: C13-01 Interbetta (Randy) 3rd: C13-05 Absolute Betta Division D: Other Classes D1 1st: D1-03 Janson Ong 2nd: D1-02 Team Intense!!! 3rd: D1-01 Azli D2 1st: D2-05 Janson Ong 2nd: D2-02 Tan York Choon 3rd: D2-06 Janson Ong D3 1st: D3-14 Seletar Betta Group 2nd: D3-07 Tan York Choon 3rd: D3-08 Tan York Choon Division E: Breeder's Class E1 1st: E1-02 Team Intense!!! 2nd: E1-01 Team Intense!!! 3rd: E1-03 Jeremy (Breeder's Room 96) E2 1st: E2-02 Team Intense!!! 2nd: E2-03 BLP Medan 3rd: E2-01 Daren (DBS) CONGRATULATIONS TO ALL THE WINNERS! All participants and winners, please be present on time for the prize presentation and benching out tomorrow. THANK YOU! Last edited by Imbellis; 05-10-2013 at 10:14 PM. |
05-10-2013, 08:19 PM | #2 |
Moderator
Join Date: Apr 2003
Posts: 8,296
|
Betta Premier League 2013/2014 First Leg
Individual League Results 1st Place: Artisan Betta Total of 25 entries [150] Three 1st placed winners [90] Three 2nd placed winners [20] Two 3rd placed winners [100] Division Champion [200] Grand Champion Total Points: 585 2nd Place: Seletar Betta Group Total of 34 entries [250] Five 1st placed winners [120] Four 2nd placed winners [20] Two 3rd placed winners Total Points: 424 3rd Place: Janson Ong Total of 47 entries [150] Three 1st placed winners [120] Four 2nd placed winners [30] Three 3rd placed winners Total Points: 347 4th Place: Daren (DBS) Total of 16 entries [50] One 1st placed winner [60] Two 2nd placed winners [30] Three 3rd placed winners Total Points: 156 5th Place: BLP Medan Total of 11 entries [100] Two 1st placed winner [30] One 2nd placed winners Total Points: 141 |
05-10-2013, 08:22 PM | #3 |
Arofanatic
Join Date: May 2010
Posts: 465
|
Congrats to all winners... Any Photo pls...
|
05-10-2013, 08:25 PM | #4 |
Moderator
Join Date: Apr 2003
Posts: 8,296
|
Betta Premier League 2013/2014 First Leg
Team League Results 1st Place: Interbetta [50] One 1st placed winner [30] One 2nd placed winner [20] Two 3rd placed winner Total points: 100 2nd Place: Intense!!! [50] One 1st placed winner [30] One 2nd placed winner [20] Two 3rd placed winner Total points: 100 3rd Place: Seletar Betta Group [50] One 1st placed winner [30] One 2nd placed winner [10] One 3rd placed winner Total points: 90 *There is a tie in points on the 1st and 2nd placed team but the organisers have decided to award the 1st place position to Interbetta |
05-10-2013, 09:28 PM | #5 |
Arofanatic
Join Date: Sep 2013
Posts: 172
|
Congrats to all winners and those who didn't win hope you guys enjoyed this event and try harder next round 3 mths later
congratsssss |
05-10-2013, 09:48 PM | #6 |
Dragon
Join Date: Sep 2005
Posts: 2,872
|
congrats all winners and also to coleman for his double win in solid colour breeder class...orange and yellow...this can only prove Singapore bettas are on par with their neighbouring countries.
see you at leg two ! |
05-10-2013, 10:43 PM | #7 |
Dragon
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,694
|
Congrats to all winners... and its nice to see so many friends during bench-in... looking forward to the next comp...
|
05-10-2013, 10:46 PM | #8 |
Dragon
Join Date: Sep 2005
Posts: 2,872
|
|
05-10-2013, 10:48 PM | #9 |
Dragon
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,694
|
|
05-10-2013, 10:48 PM | #10 | |
Arofanatic
Join Date: Sep 2013
Posts: 172
|
Quote:
Sorry to many bros idk who is who first time at comp. I am the dude in grey tshirt. Hope to see you all again!! |
|
|
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests) | |
|
|